Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4А Алгебралық бөлшектер |
Мектеп: Игілік орта мектебі |
||
Күні: 24.05 |
Мұғалімнің аты-жөні:Сеитқожа Г.Б |
||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||
Сабақтың мақсаты |
алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды; алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; толықтауыш көбейткіштерді табады;
|
||
Бағалау критерийі |
алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындай алады; алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады; толықтауыш көбейткіштерді таба алады;
|
||
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: – әртүрлі өрнектерден алгебралық – алгебралық бөлшектерге қолданатын Бөлім бойынша лексика мен терминология: – алгебралық бөлшек; – алымы, бөлімі; – толықтауыш көбейткіш; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: – бөлшекті ортақ бөлімге келтіру үшін … – әрбір бөлшектің толықтауыш көбейткішін |
||
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілі,құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, дене шынықтыру
|
||
Алдыңғы білім
|
Өрнектерді түрлендіргенде және көбейткіштерге жіктегенде қысқаша көбейту формулаларын пайдалана білу; көпмүшені бірмүшеге көбейту және бөлу дағдылары; көпмүшені әртүрлі тәсілдермен көбейткіштерге жіктей алу.
|
||
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
|
Ұйымдастырушылық кезең:
«Сағат бағыты бойынша достасу» ойынын арқылы жағымды психалогиялық ахуал тудырамын(түйсіну байланысы). Тақтаға сағаттың суреті ілінеді, әр оқушыға сағат суреті беріледі. Әр оқушы 12.00, 3.00, 6.00, 9.00-де кездесетін адам тандайды. Уақытты атаған кезде оқушылар уақытқа сай кездесетін адамын табады да келесі әрекеттер жасайды: Сағат 12-де - амандасады, Сағат 3-те – құшақтасады, Сағат 6-да – арқа түйістіру Сағат 9-да-жақсы сөз, тілек айтады (оқушылар бір-бірлеріне). ҚБ: «Шапалақ» әдісі Оқушылар дәптер алмасу арқылы үй жұмысын тексереді. «Құпия сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыпты тексеру.
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі
|
сағат
|
||
Сабақтыңортасы
27 мин |
Топқа бөлу. «Алма ағашы» әдісі. Оқушыларға алма ағашынан өзіне ұнаған алманы алуды тапсырамын. Сол арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын анықтау үшін 2 топ ребус шешеді.
Кілт сөздер: қосу және азайту. ҚБ:Ауызша кері байланыс.
Топтық жұмыс. «Постер» әдісі 1 топ: Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу 2 топ: Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту ережелері бойынша жұмыс жасайды. Постер құрастырады және оны қорғайды.
ҚБ: «Смайлик» әдісі Сергіту сәті.
ҚБ: «Шапалақ» әдісі Жекелей жұмыс. Деңгейлік есептер. А-деңгейі Есептеңдер:
- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; - бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.
В-деңгейі Амалды орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы - амалдардың орындалу ретін анықтайды; - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; - бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.
С-Деңгейі
Дескриптор:Білім алушы
ҚБ: «Жұлдызша» әдісі
Жұппен жұмыс. «Кәмпит» әдісі арқылы оқушыларды жұпқа бөлемін.
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі |
Алгебра 7 сынып
|
||
Сабақтың соңы 5мин |
Математикалық диктант.
ҚБ: «Плюс, минус» әдісі Рефлексия.
Үйге тапсырма: Ереже жаттау. |
|
||
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
||
Тапсырма тәсілі бойынша оқушылардың қажеттіліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар бердім. Қарқын тәсілі бойынша кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.Тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін біршама уақыт беріледі. Қорытынды тәсілі бойынша барлық оқушыларға бір есеп берілді. Керек жерінде нұсқау бердім. Диалогтік және қолдау көрсету тәсілі бойынша оқушылар топтық жұмыс жасаған кезде бір бірімен диалогқа түседі, бір біріне қолдау көрсетеді. Бағалау тәсілі бойынша оқушылар үнемі бағаланып отырады. Жіктеу тәсілі бойынша оқушыларды топқа бөлгенде талаптары әртүрлі оқушылар болады.
|
Шапалық, бағдаршам, ауызша кері байланыс, смайлик, плюс,минус, бас бармақ, жұлдызша әдістері арқылы бағалаймын. Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы. |
Сергіту сәті |
||